زها حدید معمار درجه یک

راحله زها حدید

راحله زها حَدید، زاده ۳۱ اکتبر ۱۹۵۰، معمار برجسته و جهانی عراقی در سبک واسازی بود. حدید در سال ۲۰۰۴ نخستین زنی بود که به دریافت جایزه معماری پریتزکِر نائل آمد.

زها حدید ( عراقی ) یکی از بزرگترین معماران برجسته و جهان بود که طراح ساختمانهای معروف دنیا و همچنین مراکز تجاری زیادی در زمان حیات خود بوده است.

از کارهای فوق العاده زها حدید ساخت پل شیخ زائد در ابوظبی، تئاتر بارسلونا و چند موزه جدید را می توان نام برد. زها حدید اولین زنی بود که موفق به دریافت جایزه معماری پریتزکر شد. در 31 مارس 2016 در سن 65 سالگی در بیمارستانی در میامی فلوریدا از دنیا رفت.

داده نما یا اینفوگرافیک زها حدید معمار عراقی
فاز دوم برج میلاد با ژراحی مرحومه زها حدید

او در طول دوران فعالیت حرفه‌ای خویش حدود ۹۵۰ پروژه را در ۴۴ کشور به اجرا درآورد. مجله فوربز در سال ۲۰۰۸ او را به عنوان شصت و نهمین زن قدرتمند جهان لقب داد.

راحله زها حدید هیچ‌گاه ازدواج نکرد و بچه‌ای نداشت. زهاء بعنوان طراح فاز دوم برج میلاد تهران از سوی سازنده، انتخاب شد اما با فوت زهاء حدید، این همکاری شکل نگرفت. زهاء در مارس 2016 از دنیا رفت.

تجلیل از زها حدید

تصویر زها حدید معمار فوت شده و برجسته ی جهان در مراسم افتتاحیه ورزشگاه الوکره در قطر که خود نیز طراح معماری این ورزشگاه بود جهت ادای احترام به ایشان به نمایش گذاشته شد.

بلند ترین برج عراق

به زودی، تکمیل پروژه بلندترین برج در عراق به گزارش کانال مطالعات عراق به نقل از سبق پرس، شاهکار معماری “زها حدید” معمار عراقی فقید در حال تکمیل شدن و بالارفتن در آسمان بغداد است.

این برج که بیش از ۶۰ هکتار مساحت به خود اختصاص داده دارای ۳۷ طبقه و ارتفاعی بالغ بر ۱۳۷ متر است و پس از تکمیل به بلندترین برج عراق تبدیل خواهد شد.

بانک مرکزی عراق

تصویر پائین اسکلتِ ساختمان جدید بانک مرکزی در بغداد و اولین اثر معماری خانم ” زها حدید” در عراق می باشد، زها حدید که در سال 2106 فوت کرده طراح ساختمانهای معروف اداری، ورزشگاهها و مراکز بزرگ در سایر نقاط جهان است که به غیر از ساختمان 37 طبقه در حال احداث بانک مرکزی در بغداد هیچ اثر معماری دیگری در عراق نداشت.

تصویر بالا: طرح نهایی ساختمان

مرکز فرهنگی علیف

مركز فرهنگی “حيدر علييف” در کشور آذربایجان که توسط معمار عراقی مرحومه خانم زها حدید طراحی شده است .

ایستگاه مترو ریاض

ایستگاه مترو ریاض که توسط مرحومه زها حدید نقشه کشی شد .

و‌در آخر

? تصاویری از فرودگاه بین المللی چین که توسط “زها حدید” بانوی معمار فقید عراقی طراحی شده است.
این فرودگاه یکی از بزرگترین فرودگاه‌های جهان است.

فرودگاه بین المللی چین
فرودگاه بین المللی چین

ادامه مطلب